Church History & Heritage

The New Testament Church of God was established as a result of a series of gospel meetings in Water Street, Huddersfield in 1961.  This was led by Pastor Curtis Grey and the mission team from Leeds NTCG.  When the church started in 1961 there were 8 members.  

Their first place of worship was a room in Station Street and the first appointed minister was Pastor Copeland.In 1962 the church moved to Temperance Hall in New North Road, Huddersfield.  The church moved again to Clara Street, Bikby, Huddersfield under the leadership of Pastor Nelson in 1963.

In 1967 Pastor Uriah (Septy) Grey became the new pastor; they remained at Station Street until 1968.  Through fasting and prayer the church sought the Lord for a building, their prayers where answered. In September 1969 the church moved to 8a Great Northern Street with Pastor Grey until 1976 when Pastor Campbell took over for a short period.

Pastor Benjamin Grey took over the pastorate in June 1976 until 1988. The church saw numerical growth; Pastor Grey was later appointed as Sheffield District Overseer.

Pastor Clifford Fisher took over the pastorate in August 1988 until December 2002.  During this time Pastor Fisher became Chairman of Carib Care known today as Kirklees Black Elders Association.

Pastor Paul Thomas was inducted as the new pastor on 13th April 2003 under his leadership The Community Project, Luncheon Club, Beyond the Gates, Street Angels and Biblical Inspiration was established in Huddersfield.  The church also won a Community Award for the Best Leadership Team in Kirklees. After seven years of faithful service Pastor Paul Thomas concluded his term of office on 6th March 2010.


Revd Patrick Pryce was inducted to office on 14th March 2010.  Revd. Pryce has took the bold Abrahamic step of moving his family home from Wolverhampton to Huddersfield and served the Church faithfully  from March 2010  until February 2018. 


In March 2018, Rev Paul Levene was appointed to the role of Caretaker Pastor and subsequently appointed to the post of Senior Pastor from 1 September 2018.  He was inducted into the Pastorate on 28 October 2018  and we look forward to what God has in store for the  Church and community of Huddersfield.